انواع دستگاه جوش

عموماً سه نوع روش جوشکاری در صنعت و ساختمان کاربرد دارد:
الف: روش الکترود دستی
ب: روش جوشکاری با سیم
ج: جوش زیر پودری
روش اول در تمامی مراحل ساخت وساز، از گودبرداری و محصور کردن زمین تا آخرین روز تحویل کاربرد دارد
ولی روش دوم عموماً در کارگاه های تولیدات اسکلت فلزی به کار می رود. قبل از اینکه تفاوت دستگاه جوش
الکترود دستی را بدانیم باید اطلاعاتی راجع به چگونگی تولید دستگاه جوش داشته باشیم. دستگاه جوش
الکترود چهار دسته بندی کلی دارند :

اول : ترانس های قدیمی که به دلیل حجم بالا، کیفیت پایین خروجی A.C وزن سنگین و مصرف برق بسیار بالا عموماً از چرخه استفاده کنار گذاشته شده اند .

دوم : استفاده شده ، از کیفیت جوش بهتری » دینام جوشکاری « دستگاه جوش که در آنها از مولدهایی به نام
برخوردار بوده و خروجی D.C داشته اند ولی به دلیل حجم زیاد، سنگینی و هزینه های بالای تعمیرات و اینکه در سال های اخیر هیچ گونه خدمات دهی از سوی شرکت های فروشنده داده نشده، به فراموشی کامل
سپرده شده اند .

سومین گروه دستگاه جوش رکتیفایر ها هستند که برق ورودی شهری که به صورت A.C است را به برق D.C تبدیل کرده و قابلیت جوشکاری با الکترودهای مختلف را دارد. کیفیت بالای جوشکاری، خدمات مطلوب و کارآیی این دستگاه جوش در شرایط سخت و زمانی که دسترسی به برق شهری میسر نیست یکی از دلایل پذیرش گسترده این دستگاه جوش می باشد. این دستگاه جوش قادر به تحویل جریان با قطبیت مستقیم یا معکوس
هستند .

آخرین مدل دستگاه جوش در رده بندی الکترود دستی، دستگاه جوش اینورتری هستند. این دستگاه ها مزایای
فراوانی دارند بنابراین طی پنج سال گذشته به سرعت جایگزین تمامی دستگاه جوش شده اند. وزن بسیار کم،
ابعاد کوچک، مصرف برق کم، عدم ایجاد نوسانات برق، کیفیت بالای جوشکاری، قابلیت استفاده با انواع الکترود
معمولی آلیاژی، عدم چسبندگی الکترود و خروجی (D.C) ، قیمت مناسب به دلیل استفاده از قطعات الکتریکی
به جای مواد اولیه مانند سیم پیچی مسی و… باعث محبوبیت این دستگاه جوش شده است . کاربردها و تفاوت ها رکتی فایرها برای جوشکاری اسکلت فلزی و کارهای سنگین تر کاربرد دارند و اینورترها در موارد جزئی تر و جوشکاری کارهای سبک تر به خصوص در بخش تأسیسات مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا نیازمند دستگاه جوشی هستیم که به سهولت قابل حمل باشد و بتوان الکترودهای سایز بالاتر را به آن متصل کرد. مهم تر از همه با برق تک فاز کار می کند و برای مصارف محدود و خانگی قابل استفاده است .
تفاوت دیگر مربوط به وزن دستگاه جوش است؛ یک دستگاه جوش 022 آمپر رکتی فایر حدود 02 کیلو وزن
دارد ولی یک دستگاه جوش 022 آمپر اینورتری حدود 8 کیلو وزن دارد. از طرف دیگر، میزان آمپراژ دریافتی دستگاه جوش اینورتر از شبکه در هنگام جوشکاری بین 88 تا 00 آمپر است این مورد در خصوص دستگاه جوش رکتی فایر گاهی اوقات از 02 آمپر هم بیشتر می شود که نوسان برق خانه و تحریک فیوز را به دنبال دارد . ابعاد و قدرت دستگاه جوش اندازه دستگاه جوش با افرایش آمپراژ تغییر می کند.

برای مثال؛ یک دستگاه 862 آمپر 4 کیلو، 022 آمپر 8 کیلو، 022 آمپر 88 کیلو و در نهایت 222 آمپر حدود 22 کیلو وزن دارد. البته دستگاه جوش زیر 822 آمپر هم موجود هستند که با وزن کم کاربردهای خاص و محدودتری دارند . بازده دستگاه جوش از 862 آمپر به بالاست. برای کارهای سبک و جوشکاری تأسیساتی در داخل خانه و یا نصب تابلوهای تبلیغات و… دستگاه 862 یا 022 آمپر مناسب است. کسانی که بخواهند کار جوشکاری را به صورت حرفه ای و در سطح وسیع انجام دهند مثل ساخت استراکچر فلزی، مخازن و کارهای سنگین تر، از دستگاه جوش سه فاز و بالای 022 آمپر استفاده می کنند . با توجه به تنوع بیش از حد دستگاه جوش رکتی فایری و اینورتری در بازار، سردرگمی خریداران بسیار زیاد است.
بنابراین رعایت برخی از ملاحظات در انتخاب درست محصول موثر خواهد بود .

Uncategorized

articlelearntutorialwordpress

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *